Nowa arystokracja wegańska – część 2

W czasie, kiedy Bill Clinton zaczął głośno rozprawiać na temat własnego objawienia dietetycznego i we wrześniu powiedział Wolfowi Blitzerowi: „Ważę teraz tyle, ile ważyłem w liceum” – Kucinich postanowił wreszcie skończyć swoją książkę poświęconą diecie, o roboczym tytule „The Cleveland Diet”, który z pewnością zostanie zmieniony przez wydawcę.

Kucinich jednak nie zmienił diety, aby być silniejszym, ale z powodu miłości. Powiedział, że 15 lat temu  w stanowym senacie spotkał wegankę. „To była osoba, którą bardzo polubiłem. Była to jakby strategia w procesie zalecania się.”

W taki własnie sposób większość mężczyzn przechodzi na weganizm. Według Barta Potenzy, współwłaściciela wegańskiej restauracji na Manhattanie Candle 79, rosnąca liczba wpływowych mężczyzn zbiega się z rosnącą liczbą drugich żon weganek. Do Candle 79 przychodzi nie tylko Zuckerman, ale także CEO News Corp. Rupert Murdoch i były CEO Vicom Tom Freston, których żony mają pro wegańską agendę. „Ja żyję w cieniu wpływowej weganki” – mówi Freston, którego żona Kathy namówiła Oprahę do 3-tygodniowego okresu próbnego. „Sam jestem na tej drodze. Oczywiście korzyści są różnorodne i  niezaprzeczalne”. Innymi słowy, mówi Potenza, „ona już go ma w ręku.”

Dla innych weganizm jest moralną koniecznością. W 2000 współzałożyciel Twittera Biz Stone pojechał na wycieczkę do Sanktuarium dla zwierząt hodowlanych w Nowym Jorku i wrócił stamtąd weganinem. Jak dotąd nie zaszkodziło to jego biznesowi. „Moi towarzysze posiłków czasami są zaciekawieni, ale nigdy mnie nie osądzają.” Takie rzeczy się zdarzają, kiedy zarządzasz firmą o wartości przekraczającej miliard dolarów.

W zarządzie Sanktuarium znajduje się wielu wpływowych wegan, w tym Tom Anderson, były partner w firmie McKinsey i CEO firmy finansowej dla studentów Upromise. Pracując w McKinsey, Tom milczał o swoim weganizmie, bojąc się, że będą na niego patrzeć jak na hippisa. Jednak wraz z osiąganiem coraz wyższego szczebla w swojej karierze, z rosnącym entuzjazmem rozprawia z innymi na temat etyki jedzenia. Nawet zaprzyjaźnił się z kilkoma innymi dyrektorami, dzięki wspólnym poglądom anty-mięsno-nabiałowym. Twierdzi, że boli go to jedynie wtedy, kiedy potencjalni partnerzy biznesowi opowiadają historie z polowań: „Muszę wtedy powiedzieć: ‘Ja nie chcę tego słuchać’, co sprawia, że ta osoba zaczyna się bronić, a taka sytuacja nie jest pożądana w trakcie załatwiania biznesów” – mówi. Chociaż, jak twierdzi jeden ze znajomych Dicka Chenney, jest to i tak mniej nieprzyjemne niż strzał w twarz.

Ale opinia na temat weganizmu powinna ulec modyfikacji. Mimo że weganizm kojarzy się z gwiazdami niezależnego rocka, takich jak Moby oraz z ludźmi o fryzurze pixie jak Ellen DeGeneres, to jednak odnosi się też do takich neofitów jak była gwiazda narodowej reprezentacji drużyny koszykarskiej John Salley, członek zespołu Falcons z Atlanty Tony Gonzalez, były hokeista pierwszej ligii Georges Laraque, zawodowy gracz pokerowy Daniel Negreanu oraz gwiazda pop i amatorka kulturystyki Madonna. Natomiast Mistrz Walki Mieszanej, weganin Luke Cummo twierdzi, że pije własny mocz.

Taki jest więc powab weganizmu dla ludzi o szerokich wpływach: pozwala im kontrolować własne zdrowie z takim samym maniakalnym oddaniem, z jakim kontrolują wszystko inne. Wynn mówi, że z pomocą nowej diety, obniżył poziom cholesterolu, dieta Clintona pozwoliła mu w lecie zabłysnąć na przyjęciu weselnym swojej córki. „To prawdopodobnie jest dobra sprawa dla CEO.” – mówi Freston na temat weganizmu- ,,Przynajmniej nie będą padać, jak CEO wychowani na McDonald’sie.” Innymi słowy, ten najnowszy pokaz siły pozwoli im dłużej cieszyć się szwajcarską willą i prywatnym samolotem.

http://www.businessweek.com/magazine/content/10_46/b4203103862097_page_2.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: