Jaki świat odziedziczą po nas nasze dzieci?

Artykuł autorstwa Willa Tuttle (tłumaczenie):

Z każdym mijającym dniem, jest coraz bardziej oczywiste, że mentalność, która leży u podstaw naszego społeczno-ekonomicznego systemu, niszczy bioróżnorodność, stabilność klimatyczną i ekologiczną naszej Ziemi oraz zatruwa zdrowie ludzkie i rujnuje społeczności i związki międzyludzkie. Ta mentalność jest obowiązkowa i wzmacniana przez codzienne tradycyjne posiłki.

Od dziecka jesteśmy uczeni, aby odciąć się od zwierząt, od cierpienia, jakie im sprawiamy, i aby traktować je jako zwykły towar. Uczą nas odżywiać się jak drapieżniki, a przemysłowe farmy i fabryczne rzeźnie przenikające naszą kulturę są faktycznie systematycznymi drapieżniczymi mechanizmami – masowe korporacje i instytucje finansowe, które żerują na Ziemi, na zwierzętach i słabszych ludziach. Nasze posiłki i instytucje to lustrzane odbicie, które wzmacnia iluzję, że z natury jesteśmy agresywni i mamy wolę rywalizacji.

Duchowe i religijne nauki jednak mówią coś zupełnie innego. Ideałem Bodhisattwy, za jakim podążają Buddyści, jest zrozumienie, że naszą prawdziwą naturą jest mądrość, życzliwość i uczynność. Największą radość sprawia nam pomaganie innym i błogosławienie ich, i szkodzimy sobie najbardziej, kiedy dla własnego zysku szkodzimy innym.

To uniwersalne zrozumienie jest tłumione w naszej kulturze, i odkrywamy drapieżną przemoc naszych codziennych posiłków technologicznie spotęgowaną np. w bombach kasetowych, uniwersalnym podsłuchu, zabijaniu wielorybów sonarami i przekształceniu Ziemi i jej mieszkańców w towar.

Jest to oczywiste, że drapieżna mentalność naszej kultury prowadzi do ślepego samozniszczenia. Weganizm jest starożytną mądrością, na którą nadszedł czas – z nadwyżką!

Mimo że słowo weganizm jest dosyć nowe – utworzone w 1944 przez Donalda Watsona – to sama idea istnieje od wieków. Na przykład, mieszkałem w klasztorze Zen w Korei, w którym ludzie praktykują weganizm od ponad 600 lat, w wyniku tradycji pochodzącej sprzed co najmniej 2500 lat – według której nie należy spożywać żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego, nosić ubrań z materiałów pochodzenia zwierzęcego, i należy praktykować niestosowanie przemocy wobec innych istot z przyczyn etycznych.

Ta starodawna idea weganizmu rozwija się bujnie w naszej kulturze – niedawno przeczytałem nagłówek w ‚Tuscon Daily Star’ „Weganizm stworzył rynek wartości $2.8 mld” – i nic bardziej znaczącego nie możemy zrobić niż przyczynić się do jego propagacji i nic bardziej uzdrawiającego dla naszego świata nie możemy zrobić niż zostać praktykującymi weganami. Weganizm jest podstawą otwartości i niestosowania przemocy: widzenie świętych istot, kiedy widzimy innych; nigdy nie redukując ich do obiektów czy towaru dla naszego użytku.

Nasze dylematy kulturowe się piętrzą, ponieważ mentalność naszej kultury jest przestarzała. Nasza technologia wzmaga tę przestarzałą mentalność w przedsięwzięciu drapieżnictwa, i tym samym umacnia ją. Potężne nowoczesne typy broni, buldożery, floty rybackie i systemy inwigilujące są jasnymi tego przykładami.

Oczywiście, jeśli dostępne zacznie być „laboratoryjnie hodowane mięso”, zredukuje to nasze zabijanie i marnowanie surowców i może też  pomóc nam skierować się w stronę weganizmu, ponieważ nasze posiłki już nie będą wymagały odcięcia się od cierpienia, jakie sprawiamy zwierzętom. Jednak istnieją niezliczone sposoby, w jakie wyzyskujemy i męczymy zwierzęta, poza jedzeniem ich, i jeśli nasza kultura nie ewoluuje do wegańskiej etyki współczucia dla wszystkich istot, nasza technologia spotęguje naszą przemoc i będziemy czynić to samo, jeden drugiemu.

Weganizm – starodawna mądrość oparta na tym, że wszystko jest ze sobą połączone, jest także mentalnością fundamentalną dla odnawialnych źródeł, wolności i trwałego pokoju. Świat naszych dzieci będzie wegański albo alternatywa nie będzie przyjemna do kontemplacji.

Will Tuttle, doktor filozofii, kompozytor, pianista, mnich zen i autor książki pt. The World Peace Diet. Jest współzałożycielem Karuna Music & Art oraz Prayer Circle for Animals i Circle of Compassion.

Link

Link

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: