Najzdrowsza ze wszystkich jest dieta wegańska

Weganizm etyczny wzywa do nieużywania produktów zwierzęcych i zaprzestania eksploatacji wszystkich zwierząt.  W skrócie, weganizm oznacza zaniechanie przemocy wobec zwierząt. Etyczny weganizm zwykle prowadzi do działań na rzecz abolicjonizmu, czyli pełnego odrzucenia wyzysku zwierząt.

Każdy, kto stosuje wegański styl życia, nie tylko szanuje życia innych istot, ale także szanuje swoje zdrowie. Jak wiadomo, mięso jest powodem wielu chorób. Wśród wegan rzadko spotyka się cukrzyków i ludzi o wysokim poziomie cholesterolu. Wiem po sobie, że lata temu, kiedy wcale nie odżywiałam się właściwie, nadal nie miałam problemu z cukrem czy cholesterolem.

Dlatego, kiedy przeczytałam na czyjejś stronie, że weganizm jest kompromisem między zdrowiem własnym i zdrowiem zwierząt, totalnie się zdziwiłam. Wielu wegan nadal uważa, że muszą się tłumaczyć ze swojej diety, twierdząc, że jest bardziej etyczna niż zdrowa.

Wegańska dieta, stosowana właściwie, jest najzdrowszą możliwą dietą, odbiegając od jej etycznego wymiaru. Szczególnie surowa dieta wegańska, oparta na różnorodnych warzywach, owocach, orzechach i nasionach, przynosi niebywałe efekty. Znam kilka osób, które odmłodniały na tej diecie. Ja sama, chociaż nie zawsze udaje mi się mieć pod ręką surowe produkty, bo mieszkam dość daleko od sklepów, kiedy mam szansę i jem tylko surowe zupki i serki z nerkowców, to mam niesamowity napływ energii i takie przyjemne zdrowe łaskotanie w żołądku. W ciągu 2 tygodni na surowej diecie schudłam prawie 2 niechciane kg. Niezwykłe.

Tak że ktoś, kto twierdzi, że nie jest to najzdrowsza dieta i że właściwą dietą jest dieta ze składnikami mięsnymi, powinien trochę więcej na ten temat poczytać i może nawet samemu spróbować odżywiać się właściwie. Ruch wegański spotyka się z ogromną opozycją ze strony lobbystów mięsnych. W USA wiele prozwierzęcych organizacji jest pod ich wpływem. Sama PETA jest tego przykładem. Organizacja ta zabija tysiące bezdomnych psów i kotów, mając ogromne fundusze, które mogłaby użyć na sponsorowanie nowego prawa, na mocy którego nielegalne byłoby posiadanie niesterylizowanego zwierzęcia (w USA zabija się rocznie ponad 8 milionów bezdomnych psów i kotów), mogłaby zbudować sanktuarium dla niechcianych zwierząt i prowadzić kampanię adopcyjną. Nic z tego się nie dzieje. Pieniądze, jakie PETA wydaje na cel niechcianych zwierzątek, trafiają do ręki zakładów farmaceutycznych produkujących truciznę. PETA promuje tak zwane Szczęśliwe Mięso i nawet przyznała nagrodę projektantce nowego typu rzeźni Temple Grandin.

Lobbyści mięsni także opłacają sieć ludzi, którzy wkradają się do ruchu i starają się między innymi promować Szczęśliwe Mięso. Osłabiają ruch od wewnątrz na różne sposoby. Zbierają też dane na temat aktywistów, które potem trafiają do specjalnych oddziałów policyjno-rządowych. Tak więc każda wypowiedź typu: ‚Och weganizm? Nie, to nie jest zdrowa dieta’ – jest formą osłabiania ruchu. Nie powinna wypływać od osób, które są w „zarządzie” dobrze znanej w Polsce organizacji prowegańskiej. Zamiast tego, powinniśmy w mediach umieszczać jak najwięcej informacji o tym, jak zdrowy jest weganizm dla nas i dla środowiska.

Należy obalić ten błędny mit, jaki krąży w społeczeństwie: Czy widziałeś zdrowego weganina? Nie wolno za wszelką cenę tego mitu umacniać, a wypowiedzi tego typu są niebezpieczne dla życia wielu zwierząt, które jeszcze się nie urodziły. Takie wypowiedzi wspierają system opieki zdrowotnej i firmy farmaceutyczne, zarabiające miliardy.

Mięso zawiera ogromne ilości toksyn, antybiotyków oraz pestycydów, którymi spryskuje się plony przeznaczone na paszę. Te wszystkie substancje wraz z mięsem wędrują do organizmu człowieka i w śladowych ilościach odkładają się w tkance. Jednak te śladowe ilości po latach  nie są już takie śladowe. Osłabiony zatruty organizm zaczyna chorować. Mięso i nabiał na pewno nie mają miejsca w naprawdę zdrowej diecie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: