Weganizm: moralność, zdrowie i środowisko (dokończenie)


Tłumaczenie z bloga Gary’ego Francione pt. Veganism: Morality, Health, and the Environment

Podobnie, choć nie uważam, że możemy być moralnie zobowiązani bezpośrednio wobec nieczujących istnień, ale z pewnością jesteśmy zobowiązani wobec czujących istot, które żyją w „nieczującym” środowisku. Doprawdy, ponieważ tak wiele czujących istot zamieszkuje środowisko, że trudno jest uważać środowisko za nieczujące w taki sposób, który wpłynąłby na nasze moralne zobowiązania. Drzewo może nie być czujące w sensie posiadania percepcyjnej świadomości, ale istnieje wiele czujących istot, które żyją wewnątrz lub na zewnątrz drzewa czy które są od drzewa zależne. I wszystkie czujące istoty – ludzkie i nie-ludzkie – są zależne od środowiska w kwestii zdrowego ekosystemu. Niszczenie środowiska budzi wiele poważnych pytań natury moralnej i duchowej. Oparte na zwierzętach hodowlanych rolnictwo niszczy środowisko i wszystkie obecne w nim czujące istoty.

Popularną obiekcją wobec weganizmu jest to, że jeśli wszyscy odżywialibyśmy się dietą roślinną, musielibyśmy uprawiać więcej ziemi i to spowoduje, że będziemy zabijać więcej nie-ludzi. Ale to nie jest prawdą. Obecnie karmimy przeważnie paszą roślinną zwierzęta, które wymagają kilogramów i kilogramów roślinnego białka, aby wyprodukować pół kilo mięsa. Jeśli jedlibyśmy te rośliny bezpośrednio, nie musielibyśmy niszczyć ekosystemów, żeby mieć więcej pastwisk.

Tak więc, już kończąc, mimo że uważam, iż argumenty moralne w kwestiach praw zwierząt i argumenty duchowe w kwestiach nieużywania przemocy są najważniejsze, to mamy również moralny obowiązek wobec samych siebie (i wobec ludzi i nie-ludzi, którzy są od nas zależni), aby być zdrowym i dbać o swoje zdrowie oraz mamy obowiązek wobec ludzi i nie-ludzi, aby nie niszczyć środowiska.

Jak już powiedziałem na wstępie, wkrótce nagram na ten temat podcast. Ale najpierw muszę zakończyć pracę nad moją książką The Animal Rights Debate: Abolition or Regulation?, która zostanie wydana przez Columbia University Press w maju (2010). (…)

Tak więc, jeśli nie jesteś weganinem, przejdź na weganizm. Jest to lepsze dla naszego zdrowia. Jest to lepsze dla naszej planety. Ale, co najważniejsze, jest to moralnie właściwe posunięcie. Wszyscy mówimy, że potępiamy przemoc. Weźmy to, co mówimy, poważnie. Dokonajmy ważnego kroku w kierunku redukcji przemocy w świecie, zaczynając od tego, co wkładamy do naszych ust i co kładziemy na naszą skórę.

I pamiętajmy, że to nie jest niemożliwe: ŚWIAT JEST WEGAŃSKI! Jeśli tego chcemy.

Gary L. Francione

link

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: