Weganizm: moralność, zdrowie i środowisko (część 1)


Tłumaczenie pierwszego fragmentu z bloga Gary’ego Francione pt. Veganism: Morality, Health, and the Environment


Drodzy koledzy/koleżanki:

Co najmniej pięć razy w tygodniu ktoś mi zadaje jakąś wersję następującego pytania:

Czy w dyskusjach propagujących weganizm powinniśmy ograniczyć się do argumentów dotyczących moralności, i czy jest „czymś złym” czy „sprzedawaniem się” wspieranie się argumentami o ludzkim zdrowiu i środowisku?

Zamierzam wkrótce nagrać podcast na ten temat, ale teraz chcę wyjaśnić tę kwestię: granica między tymi argumentami może nie być tak wyraźna, jak wam się wydaje, bo argumenty dotyczące zdrowia i środowiska mają wymiar moralny.

Kiedy rozmawiam na temat praw zwierząt, podkreślam kwestię moralną, opierając się na reinterpretacji zachodniej tradycji filozoficznej. Omawiam także duchowy komponent Ahimsy czyli niestosowania przemocy, który dla mnie zawsze był istotną częścią mojego weganizmu od 28 lat. Duchowy komponent z pewnością nie jest konieczny, aby osiągnąć konkluzję abolicjonistyczną; nie opieram się na nim, dla przykładu, w filozoficznej argumentacji we Wprowadzeniu do Animal Rights: Your Child Or the Dog? Ale moje oddanie sprawie niestosowania przemocy stanowi ważną część mojego toku myślenia.

Omawiam też kwestie zdrowia i środowiska w ramach analiz moralno-duchowych.

Mamy moralny obowiązek, aby zadbać o swoje zdrowie; spożywanie produktów, które nam szkodzą, jest formą przemocy, jaką stosujemy wobec samych siebie. Każdego dnia nabierają na sile empiryczne dowody, że produkty pochodzenia zwierzęcego nie tylko nie są konieczne dla zachowania zdrowia; w rzeczywistości szkodzą one naszym ciałom na wiele sposobów. Nawet niewielkie ilości produktów pochodzenia zwierzęcego mogą być szkodliwe. Tak samo jak mamy moralny obowiązek, aby nie palić papierosów (nawet „kilku”), mamy obowiązek upewnić się, że to, czym karmimy nasze ciała i to, czym smarujemy naszą skórę (pamiętajmy, że to, czym smarujemy naszą skórę, dostaje się do wnętrza organizmu!), nie jest dla nas szkodliwe. Jest to naszym obowiązkiem nie tylko dla naszego własnego dobra, ale dla dobra innych ludzi i nie-ludzi, którzy nas kochają i którzy są od nas uzależnieni.

http://www.abolitionistapproach.com/veganism-morality-health-and-the-environment/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: