Wegański świat za 8 lat


Tłumaczenie bloga Tima Giera pt. A Vegan World in 8 Years

Czy wiecie, że obecnie populacja świata wynosi około 6,7 mld ludzi? To jest bardzo dużo ludzi!

Jeśli tylko 1% z nich to weganie, oznacza to, że na ziemi w tej chwili jest 67 milionów wegan. To też jest bardzo dużo ludzi!

Tak więc chodzi o to, żeby każdy weganin w ciągu jednego roku pomógł jednej osobie przejść na weganizm. Tylko jednej. Zapomnijmy o uświadamianiu mas, zapomnijmy o zakładaniu ruchu, zapomnijmy o tym wszystkim. Jedynie przeznaczmy swój czas w ciągu następnego roku na znalezienie tej jednej osoby, która zobowiąże się, ale naprawdę zobowiąże się, do eliminacji wszystkich form eksploatacji zwierząt. Jeśli każda osoba, która jest teraz weganką/weganinem, dokona tej prostej rzeczy, to za 365 dni będzie na świecie 134 miliony wegan. Teraz to już coś znaczy!

Co dalej? Rok później będzie 268 milionów wegan. A to jedynie za sprawą tego, że każdy weganin przez cały rok będzie pracował nad jednym – nad tym, aby znaleźć nowego weganina.

Rok później będzie 536 milionów wegan, a my dalej będziemy działać i za rok będzie ponad 1 miliard, a rok później 2 miliardy, potem 4 miliardy, i w ciągu 8 lat od teraz, będziemy mieć Wegański Świat, jeśli tego chcemy.

Jeden weganin, każdy weganin, będzie szukał jednej osoby, która przejdzie na weganizm, co roku, przez 8 lat.

Świat jest Wegański, jeśli tego chcesz. To nie jest slogan, ale plan.

Bądź weganinem.

Uzupełnienie:

Niektórzy ludzie zadali mi pytanie, czy wziąłem pod uwagę wzrost populacji, kiedy pisałem tego bloga. Wziąłem. Przejrzałem sprawozdanie ONZ na Wikipedii, według którego do 2050, czy za 40 lat, będzie na świecie 9.15 mld ludzi.

Również kwestionowano mój szacunkowy 1% wegan na świecie. Ta szacunkowa liczba jest podawana w powiązaniu z sondażem Gallupa w USA w 2007 r., ale nie wiem, na ile jest ona rzeczywista. Powiedzmy więc, że na świecie jest tylko 0.01% wegan, co oznacza, że pomyliłem się o czynnik 100. Powiedzmy, że zamiast 67 milionów, dzisiaj żyje na świecie tylko 670 000 wegan. Co stanie się z moim planem wegańskiego świata?

Cóż, jeśli każdy obecny weganin przekona jedną osobę rocznie, aby przeszła na weganizm, i jeśli każdy z tych nowych wegan zrobi to samo, to w ciągu 14 lat będzie na świecie ponad 10 miliardów wegan, więcej niż cała populacja świata.

Każdy, kto mnie zna, wie, że jestem realistycznym optymistą, nie jestem marzycielem o błędnym wzroku. Działania na rzecz tej sprawy mogą być skuteczne, kiedy mała grupa oddanych aktywistów skoncentruje się na tym, aby pomóc innym w podjęciu tej nowej decyzji.

Nie potrzebujemy dużych budżetów czy skomplikowanych kampanii czy poparcia ze strony sławnych ludzi. Jeśli nasze przesłanie jest dobre, i nasza strategia jest silna, i jeśli nasza taktyka jest skuteczna, ludzie się nie oprą. Namów nie-weganina, zmień świat.

http://timgier.com/2010/07/28/a-vegan-world-in-8-years/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: