Olsen Haus

Elizabeth Olsen, podążając za ideą uniwersalnej prawdy i szacunku dla wszystkich istot, wyraża swoje poglądy w świecie materialnym. Założyła firmę olsen Haus i tworzy eleganckie obuwie, które nie obciąża sumienia. Buty te są wykonane z materiałów „bezzwierzęcych”, a fabryki obuwia są sprawdzane pod względem etycznego zatrudnienia i wpływu na środowisko naturalne. Buty olsen Haus są 100% wegańskie.

Olsen była wegetarianką przez 19 lat, a od 3 lat jest weganką. Już w liceum była współzałożycielką klubu obrony praw zwierząt, otwarcie wypowiada się przeciwko używaniu zwierząt jako jedzenia, w produkcji ubrań, w eksperymentach i przemyśle rozrywkowym, ważne są dla niej także kwestie ochrony środowiska i społecznej sprawiedliwości.

Przemysł hodowlany i skórzany są najgroźniejszymi czynnikami wywołującymi globalne ocieplenie, powodują niszczenie ziemi, zatrucie środowiska, zużywają zasoby naturalne i wodne.

Przemysł skórzany zatruwa środowisko w większym stopniu niż produkcja tkanin, lekarstw, nawozów sztucznych i papieru. Przemysł skórzany, którego wartość szacuje się na 1.5 mld dolarów, jest bezpośrednio powiązany z maltretowaniem i śmiercią 100 mln zwierząt z farm przemysłowych rocznie.

Elizabeth Olsen pracowała w Malezji, we Włoszech, w Ameryce Południowej i Azji, zajmowała pozycję dyrektora kreatywnego w firmie Tommy Hilfiger, i projektowała dla Calvina Kleina, Bulga, Nine West, Jodi Arnold MINT, i wielu innych. Pracowała jako stylistka reklam dla takich firm jak Nike, Nike Goddess, Nissan, Universal Studios, IBM i Corbis.

Łatwo pominąć fakt, że do produkcji każdego produktu skórzanego wymagana jest ogromna ilość zasobów. Od początku do końca, ilość energii potrzebnej do stworzenia „skóry” jest 20 razy większa niż przy produkcji materiału syntetycznego.

Logiczne jest, że „skóra”, która powstaje ze skóry martwych zwierząt, powinna wg praw natury, przejść proces gnilny. Aby temu zapobiec, jest ona nasączana toksycznymi substancji chemicznymi, m. in. solami chromu sześciowartościowego, aniliną, barwnikami azowymi, ołowiem, cyjankami, formaldehydem, garbnikami, rozpuszczalnikami i chlorofenolami. Te substancje chemiczne zatruwają glebę, powietrze i wodę. Próbki wody pobrane w pobliżu garbarni wykazują obecność arszeniku, chromu, ołowiu, cynku i halogenków organicznych.

Uważa się, że garbowanie skóry barwnikami roślinnymi to proces mniej szkodliwy dla środowiska, jednak Bill Bartholomew, reprezentant The Leather Group podczas eko-etycznej konferencji The World Shoes Accessories przyznał, że roślinne garbowanie skóry jest tak samo toksyczne jak garbowanie chromem.

Olsen Haus stosuje materiały alternatywne, ze źródeł odnawialnych, na bazie roślin, nie zawierające substancji pochodzenia zwierzęcego: ultra zamsz, bawełnę ekologiczną, płótno, nylon, aksamit, len, korek oraz syntetyczne i ekologiczne wyściółki. Nigdy nie używane są skóry, futra, wełna ani jedwab. Podeszwy są wykonane z gumy, kleje są wegańskie na bazie kauczuku, farba jest wegańska i nietoksyczna. Nic nie jest testowane na zwierzętach. Większość obecnie dostępnych materiałów syntetycznych jest elastyczna, przewiewna i ulega biodegradacji. Ponadto alternatywne materiały są równomiernej wielkości, kształtu i grubości, dzięki czemu wykorzystuje się cały kawałek, w przeciwieństwie do skóry, kiedy to większość surowca zostaje zmarnowana.

Podczas gdy większość butów zabija, zanieczyszcza i niszczy życie i ekosystemy, zanim trafi na twoje stopy, my dostrzegając ten destrukcyjny proces, nie nazywamy go „zwykłym biznesem”. My, w olsenHaus, uważamy, że proces ten może ewoluować w stronę poszanowania zwierząt, ekosystemów i ludzi.

Lekko stąpajmy po ziemi.

Wg artykułu Johanny Björk

http://www.goodlifer.com/2009/06/olsen-haus-vegan-shoes/

https://www.olsenhaus.com/collection_spring10.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: