Filozofia praw zwierząt w uproszczeniu – dokończenie

Jednak Hall twierdzi, że Francione ma inną opinię. Uważa ona, że jego styl pisania jest tak niejasny, że można założyć, że jego praca tak naprawdę popiera wprowadzanie reform eksploatacji zwierząt, co by dalej ugruntowało i ujednoliciło status nieruchomości, jaki mają zwierzęta. Znając niestrudzone wysiłki Francione, który jest rzecznikiem dokładnie czegoś odwrotnego, trudno zrozumieć, dlaczego książka ta proponuje taki sposób rozumienia jego działalności. (…)

Hall także poświęciła dużo stron na opisanie rozwiązań, jakie proponują tak Regan jak i Francione w kwestii słynnego problemu „łodzi ratunkowej.”

Chodzi tu o 5 istot, które dryfują w łodzi ratunkowej na otwartym morzu. 4 z nich to ludzie, a piątą jest zdrowy normalny pies. W łodzi bezpiecznie mogą przebywać tylko cztery „istoty”. Jedna z nich musi zostać wyrzucona za burtę. Kto zostanie wrzucony do morza?  Hall sugeruje, że Regan i Francione zawsze uratują ludzi i nigdy psa, ponieważ przyjmują wyższość człowieka i jego dominację. Regan i Francione nie zgodziliby się z tym twierdzeniem. (…)

http://timgier.com/2010/08/29/coming-to-terms-with-lee-hall/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: