Filozofia praw zwierząt w uproszczeniu


Jest to pierwszy fragment tłumaczenia eseju na temat nowej książki amerykańskiej prawniczki Lee Hall, poświęconej prawom zwierząt.

Lee Hall jest autorką nowej interesującej książki zatytułowanej „On Their own Terms” (Na ich własnych warunkach), która proponuje nowe spojrzenie na prawa zwierząt w teorii i praktyce.

W skrócie, Hall twierdzi, że prawidłowe podejście do kwestii praw zwierząt nie powinno odnosić się do tych zwierząt, które obecnie są podporządkowane i udomowione: nie mogą one mieć praw tak długo, dopóki będą naszą własnością – dobytkiem wykorzystywanym do naszych celów. Hall nie zaniedbuje tych „nieszczęsnych dusz” i wzywa do „pokojowych posiłków” i weganizmu, aby zakończyć dominację, a w konsekwencji, jak każdy abolicjonista, ma wizję świata, w którym już nie rozmnaża się „nie-ludzkich” zwierząt jako dobytku, traktując je jako rzeczy i wykorzystując jako zasoby. Ponieważ te udomowione zwierzęta domowe są obecnie nieruchomościami, a nieruchomość nie może mieć praw, to idealnie w przyszłości nie będzie udomowionych zwierząt, i nie do tych zwierząt będą odnosić się prawa dla zwierząt. Hall twierdzi, że jedynie ma sens to, aby mówić o wolno-żyjących zwierzętach.

Zarys teorii Hall dotyczącej tego, na czym powinien skoncentrować się ruch obrony praw zwierząt i jaka jest przyszłość dla praw zwierząt i weganizmu, zawarty jest chyba najlepiej w tych słowach:

Jakże ważne jest to, aby przekazać wiadomość, iż zwierzęta, wolne zwierzęta, powinny istnieć, żyć, doświadczać, bujnie się rozwijać! Jakże ważne jest dla nas, aby mówić nie tylko o tym, czym zwierzęta nie mają być, ale o tym, kim będą. Prawa zwierząt będzie można znaleźć, i powinno się ich szukać, w oceanach i rzekach, w powietrzu, w tundrze, w lasach. Praw zwierząt nie znajdzie się w sklepie, laboratorium, fabryce czy na farmie. Co do tych instytucji, wyraźnie jedynie stosowny jest zwyczajny i świadomy sprzeciw.

Kwalifikując prawa zwierząt, Hall omawia dwie główne szkoły dzisiejszego ruchu wyzwolenia zwierząt: na czele pierwszej stoi Peter Singer, a drugiej przewodzą Tom Regan i Gary Francione.

Singer jest utylitarystą i nie uważa, że ktokolwiek ma jakiekolwiek prawa, bez znaczenia czy jest to zwierzę „ludzkie” czy „nie-ludzkie”. Regan i Francione natomiast uważają, że niektóre żyjące istoty mają prawa, mimo że nie zgadzają się ze sobą na temat, kto kwalifikuje się jako posiadacz praw. Obaj są abolicjonistami i wierzą, że należy zlikwidować wszelki wyzysk mających prawa „nie-ludzi”, i nie propagują, w przeciwieństwie do Singera, jedynie poprawy warunków ich życia.

Wystarczy powiedzieć, że Hall zgadza się z Reganem i Francione, i odrzuca utylitaryzm Singera. Zapatrywania Regana i Francione’a są jednak odmiennie i te różnice są prezentowane w książce.

Na przykład, Hall omawia fragmenty książki Francione’a „Rain Without Thunder”. W siódmym i ostatnim rozdziale Francione podaje pięć kryteriów, które obrońca praw zwierząt może stosować, tworząc propozycje pierwszych reform dotyczących eksploatacji zwierząt.

Pozycja Francione’a jest taka, że w obecnym świecie stopniowe reformy różnych zinstytucjonalizowanych systemów wyzysku zwierząt są skazane na niepowodzenie, co prowadzi nas do przyjęcia faktu, że „nie-ludzie” mają prawa i że należy obalić wszelkie formy ich wyzysku.

Francione jednak wyjaśnia, że mimo to, obrońcy praw zwierząt mogą chcieć znaleźć sposób na zmianę istniejących systemów, starając się  zlikwidować status dobytku dla „nie-ludzi”.

Na 30 stronach prezentuje on specyficzne i wyraźne kryteria, które mogą być pomocne w takich poczynaniach, ale ostrzega, że jego wynurzenia na ten temat są jedynie początkiem, a nie końcem, dyskusji.

Ze względu na to, że niemal niemożliwe jest, aby jakakolwiek proponowana reforma zawierała wszystkie 5 kryteriów, bardziej prawdopodobne jest to, że każdy obrońca praw zwierząt odrzuci nawet najbardziej przemyślaną propozycję ustawy na rzecz wysiłków mających edukować społeczeństwo na temat potrzeby abolicji (pełnego zniesienia wyzysku zwierząt).

http://timgier.com/2010/08/29/coming-to-terms-with-lee-hall/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: