Dlaczego weganizm?

Weganizm oferuje zdrowy styl życia, oczywiście, jeśli naszym głównym daniem nie są same chipsy. Ale wyważona dieta, oparta w co najmniej 50% na odżywczych i łatwostrawnych daniach witariańskich, czyli m. in. surowych zupkach z pomidorów, ogórków, awokado itd. oraz dużej ilości owoców (np. zmiksowanych z małą ilością wody w blenderze), do tego jakieś ciepłe danie z sojowych produktów, ryżu i pikantnej sałatki… tak dla przykładu… jest wyjątkowo zdrowa i oczyszczająca.

Jest wiele powodów, dla których ludzie wybierają dietę wegańską, poniżej opiszę kilka:

– Sposób traktowania zwierząt hodowanych na jedzenie. Zwierzęta te żyją w ciągłym cierpieniu. Większość z nich prawie nigdy nie zobaczy światła słonecznego w całym swoim życiu, kurczaki nie mają dość miejsca, aby rozprostować swoje skrzydła, obcina im się dzioby bez znieczulenia, żeby w tym tłoku nie poraniły się nawzajem. Maciory trzymane są w ciasnych okratowaniach, tak aby nie mogły się w ogóle poruszyć. Nawet nie mogą wstać, ani przewrócić się na drugi bok. Ponadto, zwierzęta są karmione karmą, do której dodaje się antybiotyki. W skład karmy wchodzą zboża itd., obficie spryskiwane pestycydami. Wstrzykuje im się hormony, które wpływają na ich rozwój. Te pestycydy, antybiotyki i hormony w śladowych ilościach osadzają się w tkance mięsnej. Ta śladowa ilość wystarczy, aby ludzie jedzący często mięso zwierząt zgromadzili w swoim organizmie te wszystkie substancje, które następnie wywołują stany nowotworowe i inne nieuleczalne choroby.

– Mleko krowie nie powinno być spożywane przez ludzi. Krowy mleczne traktowane są z okrucieństwem, są bezustannie sztucznie zapładniane, po czym odciąga się ich mleko, podając hormony, aby przedłużać okresy mleczne, ale za cenę zdrowia zwierzęcia. Krowy wytwarzają mleko dla swoich cielaków, które nigdy go nie skosztują.

– Dieta wegańska jest bardziej zrównoważona i ekoprzyjazna. Hodowla zwierząt wymaga dużych obszarów ziemi, na pastwiska lub na pola uprawne, na których sieje się rośliny na karmę. Farmy hodowlane także zanieczyszczają środowisko i marnują duże ilości wody i energii elektrycznej.

– Wegańska dieta sprzyja utrzymaniu smukłej sylwetki, ale powtórzę tutaj, że tylko wtedy, jeśli zrezygnujemy ze słodyczy i odżywiamy się właściwie.

I mimo że tych punktów może być dużo więcej, to dla mnie one wszystkie się nie liczą, bo wystarczy się zastanowić, jak można żyć, jedząc zwłoki okrutnie zamordowanych istot? Jak można pić mleko, przeznaczone dla cieląt, które zabrane od matki, trzymane są w makabrycznych warunkach, celowo pozbawione światła, żelaza i przestrzeni, i w ciągu paru miesięcy zamordowane na białą cielęcinę?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: