ABC weganizmu

Co to jest weganizm? Weganizm to rodzaj diety wegetariańskiej, która wyklucza mięso, jajka, produkty mleczne i wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego. Wielu wegan również nie je produktów, które są przetwarzane przy użyciu składników pochodzenia zwierzęcego, jak np. rafinowany cukier. Większość wegan również unika produktów testowanych na zwierzętach, jak i rzeczy pochodzących od zwierząt, takich jak skóra, futro i wełna.

Weganinem/weganką określa się osobę, która stosuje dietę wegańską.

Mimo że niektórzy nadal się sprzeczają o to, czy np. miód można zaliczyć do diety wegańskiej, to przygotowując posiłek dla innych wegan, najlepiej unikać tego typu dodatków.

Co jedzą weganie?

Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie na temat weganizmu. Dieta wegańska obejmuje wszystkie ziarna, fasole,  warzywa i owoce, orzechy i nasiona oraz prawie nieskończoną liczbę potraw przyrządzanych poprzez kombinację tych składników.

Istnieje wiele wegańskich wersji powszechnie jadanych potraw, tak więc można jeść wegańskie hot dogi, lody, sery i majonez.

Jak mogę zostać weganinem/weganką?

Tak więc powiedzmy, że zdecydowałeś się na weganizm. Ale co teraz? Niektórzy ludzie łatwo zmieniają dietę mięsną na wegańską, inni mają trudności, albo najpierw przechodzą na wegetarianizm, a potem powoli odstawiają jajka i nabiał. Najlepiej zacznij od szukania informacji w internecie. Na przykład, poszukaj, jak zrobić domowej roboty wegański majonez czy mleko i innych rad typu popraw swoje samopoczucie silną dawką witaminy b12. Jednak staraj się zawsze pamiętać o tym, dlaczego wybrałeś dietę wegańską. Bo poza własnym zdrowiem, ta najsilniejsza motywacja, aby nie przyczyniać się do okrutnego traktowania i zabijania zwierząt, doda ci sił i otuchy na samym początku tej podróży do świata bez przemocy.

http://vegetarian.about.com/od/glossary/g/Vegan.htm

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: