Wybierajmy przyjaciół z empatią

Kiedy musisz się podzielić swoimi problemami z kimś, kto dobrze zrozumie twój ból, wybierz przyjaciela, który jest weganinem lub wegetarianinem. Według nowych badań, przeprowadzonych przez grupę naukowców europejskich, ludzie, którzy nie jedzą mięsa, mają większą empatię i potrafią zrozumieć cierpienie innej osoby.

Naukowcy przebadali 60 osób – 20 mięsożernych, 19 wegetarian i 21 wegan, i przeprowadzili serię testów, które miały zmierzyć stopień empatii. Podczas pisemnego testu, na którym pytania dotyczyły empatii, wegetarianie i weganie osiągnęli zdecydowanie wyższe wyniki niż mięsożerni. Odnotowano też uderzające różnice w aktywności neuronowej, kiedy badanym pokazywano zdjęcia przedstawiające cierpiących ludzi i zwierzęta.

Po przeskanowaniu mózgów okazało się, że obszary w mózgu odpowiedzialne za empatię były u wegetarian i wegan bardziej aktywne niż u jedzących mięso w momencie, kiedy oglądali obrazy pokazujące cierpienie ludzi i zwierząt. Poza tym, widząc cierpiące zwierzęta, weganie i wegetarianie uaktywniali te części mózgu, odpowiedzialne za empatię, które nie były aktywne podczas oglądania obrazów cierpiących ludzi.

Badania mają charakter wstępny i mają słabe punkty, ale wspierają teorię, że wegetarianie różnią się od reszty populacji – w dobrym znaczeniu.

Także wcześniejsze badania dowiodły, że dzieci, które mają wysokie IQ, częściej zostają wegetarianami/weganami. Ludzie, którzy prowadzą najbardziej współczujący tryb życia, są zwykle bardziej inteligentni i mają większą empatię niż ich rówieśnicy.

http://www.examiner.com/x-5670-Vegan-Examiner~y2010m6d1-Empathy-intelligence-and-the-vegetarian-brain

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: