A my nadal tkwimy w średniowieczu

Na podstawie artykułu Jamesa Randersona, z 25 kwietnia 2010, zamieszczonego na stronie Guardian.co.uk   pt.

Jonathan Balcombe: „Przestańcie tak bestialsko traktować kury” (pierwsza część)

Na zdjęciu Jonathan Balcome

Naukowiec Jonathan Balcombe twierdzi, że nasze traktowanie zwierząt nie zmieniło się od czasów średniowiecznych, mimo powodzi badań naukowych na temat tego, jak one odbierają świat.

Kurczęta rozpoznają ludzkie piękno, szpaki potrafią być pesymistyczne, a słonie opłakują nieżyjących przyjaciół. Są to najbardziej zaskakujące twierdzenia dr Jonathana Balcombe, niezależnego naukowca, badającego zachowania zwierząt. W swojej nowej książce dowodzi on, że duża liczba przeprowadzonych badań nad różnymi gatunkami, począwszy od płotek, a skończywszy na małpach, pozwala na rewolucyjne zrozumienie sposobu, w jaki zwierzęta odbierają świat.

„Tylko 30 lat temu, nauka uważała za herezję przypisywanie nie-ludziom takich emocji jak zachwyt, nuda i radość” –  Balcombe pisze w „Second Nature: Inner Lives of Animals” (Druga natura: Wewnętrzne życie zwierząt). … ,,[Teraz jednak] naukowcy odkryli, że zwierzęta więcej myślą i czują niż ludzie sobie kiedykolwiek wyobrażali.”

Dla Balcombe, który urodził się w Wielkiej Brytanii, a obecnie mieszka na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, ta nowa wiedza prowadzi do radykalnych wniosków.

Na przykład, fakt, że kurczęta mają zmysł estetyczny – powinniśmy na to zwrócić uwagę, ponieważ może to w istotny sposób wpłynąć na sposób, w jaki traktujemy zwierzęta.

Przez większą część XX wieku do tabu należało poruszanie tematu, czy i co zwierzęta myślą i czują. To się zmieniło, teraz mamy dużo badań, które pokazują, że zwierzęta są, we wszystkich ważnych kategoriach, tak samo czujące jak my. Może nie prowadzą takiego samego stylu życia, ale odczuwają przyjemność i ból tak samo intensywnie jak my. Mają wyraźne przeżycia emocjonalne, takie same jak my – istnieją badania, które wykazały, że zwierzęta mają swoje wewnętrzne życie.

Zatem jak się te informacje odbijają na naszym stosunku do zwierząt? Paradoksem jest to, że nasza wiedza na temat zwierząt rośnie, a nasze traktowanie ich jest coraz gorsze, ponieważ nadal żyjemy według strategii ‘siła-daje-prawo’, które to myślenie usprawiedliwiało kiedyś kolonializm i niewolnictwo. Niestety, nasze traktowanie zwierząt jest dalej takie samo jak w średniowieczu.

http://www.guardian.co.uk/technology/2010/apr/25/jonathan-balcombe-animal-feelings

http://www.jonathanbalcombe.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: