Gary Steiner o zniewoleniu zwierząt- część 4

Ostatnia część artykułu Gary’ego Steiner’a, opublikowanego w gazecie New York Times, pt. Animal, Vegetable, Miserable.

Będę szczery: Ogólnie rzecz biorąc, jedzący mięso to ludzie zadufani w sobie. Liczba wegan, których znam osobiście: … pięć. A jestem weganinem od prawie 15 lat, i przedtem byłem wegetarianinem przez niemal 15 lat.

Pięciu. Straciłem więcej niż tylu przyjaciół przez sprzeczki na temat etyki dotyczącej zwierząt. Jeden lapidarny wniosek jest taki, że ludzie śmiertelnie poważnie traktują przywilej wykorzystywania zwierząt jako źródła satysfakcji. Nie tylko w formie żywności, ale jako zwierzęta juczne, jako surowce i źródło rozrywki – wykorzystując złapane dzikie zwierzęta w ogrodach zoologicznych, cyrkach itp.

To wykorzystywanie zwierząt jest tak zinstytucjonalizowane, tak normalne w naszym społeczeństwie, że trudno jest znaleźć krytyczny dystans potrzebny, aby zobaczyć to jako horror, jakim jest: tyle form poddaństwa i niewoli – a w przypadku zabijania zwierząt dla spożycia przez ludzi oraz do innych celów –to jest po prostu morderstwo.

Ludzie, którzy są etycznymi weganami, uważają, że różnica w inteligencji ludzkich i nie-ludzkich zwierząt nie ma moralnego znaczenia. Fakt, że mój kot nie może docenić późniejszych symfonii Schuberta i nie może wykonywać rozumowania sylogistycznego, nie znaczy, że mam prawo używać go jako organicznej zabawki, tak jakbym był w jakiś sposób nie tylko moralnie wyższy od niego, ale jeszcze do tego miałbym praktycznie prawo traktować go jako przedmiot o minimalnej wartości rynkowej.

Zostaliśmy wytrenowani przez historyczne myślenie, będąc tego ledwo świadomi, żeby uważać „nie-ludzkie” zwierzęta jako zasoby, które mamy prawo wykorzystać w każdy sposób, który zaspokoi nasze potrzeby i pragnienia. Tak, istnieją prawa o dobrym traktowaniu zwierząt. Ale przepisy te zostały sformułowane przez, i są pilnowane przez osoby, które wychodzą z pozycji, że zwierzęta są zasadniczo niższe od ludzi. W najlepszym przypadku, te prawa sprawiają, że warunki życia zwierząt są bardzo nieznacznie lepsze – aż do momentu, kiedy wyślemy je do rzeźni.

Pomyśl o tym, kiedy kupujesz swojego indyka z wolnego wybiegu, który nie ma absolutnie powodu być wdzięczny za Święto Dziękczynienia. To, co on miał, to jedynie krótkie i bolesne życie, dzięki nam, inteligentnym, współczującym ludziom.

http://www.nytimes.com/2009/11/22/opinion/22steiner.html?pagewanted=2&_r=2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: