Wegańska dieta jest najzdrowsza dla dzieci

Artykuł, który został niedawno opublikowany w amerykańskiej gazecie New York Daily News sugeruje, że dieta wegańska jest ryzykowna dla dzieci. Autorka Rosemary Black podała za przykład 5-letnie dziecko z Wielkiej Brytanii. Władze próbowały zabrać je z domu, kiedy wystąpiły u niego objawy niedoboru witaminy D, podobno z powodu nie picia mleka.

Jedna jest nieścisłość w tej teorii: dziecko to nie było weganinem. Mleko może faktycznie niektórym dzieciom zapewnić odpowiednią ilość witaminy D, ale tylko dlatego, że jest sztucznie wzbogacone. Mleko nie zawiera większej ilości witamy D niż owocowe płatki śniadaniowe.

Ale najbardziej denerwujące w tym artykule były przytoczone wypowiedzi zarejestrowanych dietetyków. Na przykład, członek Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego powiedział, że fasola nie zawiera wszystkich aminokwasów. Prawda jest taka, że wszystkie fasole, ziarno, warzywa, orzechy i nasiona zawierają wszystkie podstawowe aminokwasy i otrzymanie odpowiedniej ilości białka z żywności pochodzenia roślinnego jest dość łatwe.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne uważa, że dieta wegańska jest zdrowa dla każdego, w tym dzieci. Jednak rzecznik ADA, cytowany w Daily News, twierdzi, że trudno jest otrzymać odpowiednią ilość wartości odżywczych z diety wegańskiej – i że doskonałe zapewnienie wartości odżywczych, nawet pod przewodnictwem profesjonalnych dietetyków, jest pod znakiem zapytania.

Zasugerowano też, że dieta roślinna nie dostarcza kwasów tłuszczowych omega -3, które mają być pomocne w  funkcjonowaniu układu krążenia. Ale ponieważ dzieci wegańskie, zamiast dużego BigMaca, jedzą tofu i fasolę, to są one już do przodu w sprawach zapobiegania chorobie serca. Wiele badań sugeruje, że wegetarianie mają mniejsze ryzyko choroby serca w porównaniu do osób jedzących mięso.

Prawdą jest, że przy weganizmie należy się trochę dokształcić. Ale nie jest to trudne – ten styl odżywiania się różni się tylko trochę od ogólnego sposobu jedzenia. I ta różnica jest właśnie korzystna. Otyłość i cukrzyca występują coraz częściej wśród dzieci, które jedzą mięso, nabiał i jajka. Wegańskie dzieci mają tutaj przewagę, bo ich dieta zawiera więcej błonnika i jest niższa w szkodliwe kwasy tłuszczowe nasycone. I mimo że niektóre dzieci mogą rosnąć trochę wolniej niż mięsożerne, to istnieją dowody na to, że jest to zjawisko korzystne.

Dieta wegańska ma definitywnie przewagę, jeśli chodzi o wartości odżywcze, ale to nie jest powód, dla którego większość rodzin ją wybiera. Weganizm to wybór etyczny, i profesjonalni dietetycy mają obowiązek, aby go wspierać i zachęcać do niego. Wegańscy rodzice mogą dowiedzieć się niemal wszystkiego, co jest im potrzebne, aby zapewnić swojemu dziecku zdrową dietę, ze strony http://www.vrg.org/nutshell/kids.htm, w ciągu zaledwie kilku minut. Przewodnik, jak wychowywać zdrowe dzieci na diecie wegańskiej napisała dr Reed Mangels, znana ekspertka w dziedzinie wegańskiej diety, a także wegańska mama. Istnieje dużo informacji na temat zapewnienia dzieciom odpowiedniej, wolnej od okrucieństwa diety.

http://www.examiner.com/x-5670-Vegan-Examiner~y2010m4d23-Vegan-diets-are-best-for-raising-healthy-kids

http://www.examiner.com/examiner/x-5670-Seattle-Vegan-Examiner~y2009m8d27-Kids-go-vegan

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: