Gary Francione – krótka notatka

Krótka notka na temat wegańskiego abolicjonizmu jako jednotemtycznej kampanii

Szanowni Państwo:

Każdy, kto twierdzi, że etyczny weganizm, reprezentujący abolicjonistyczne podejście do praw zwierząt, stanowi jednotemtyczną kampanię, nie rozumie ani abolicjonistycznego etycznego weganizmu ani kwestii jednotematycznych kampanii (SIC).

Etyczny weganizm nie oznacza, że mamy nie jeść, nie ubierać czy nie wykorzystywać zwierząt w celach zaspokojenia potrzeb człowieka.

Etyczny weganizm odzwierciedla pogląd, że z powodów moralnych nie możemy rozróżniać miedzy różnymi rodzajami wykorzystywania zwierząt, i że powinniśmy obalić każdy przejaw wyzysku zwierząt.

Etyczny weganizm wymaga zastosowania zasady abolicjonizmu w czyimś indywidualnym życiu i wymaga, że osoba ta musi wystrzegać się wszelkich form wykorzystywania zwierząt lub ich konsumpcji.

Etyczny weganizm rozpoznaje fakt, że wszystkie czujące istoty są zainteresowane nie tylko unikaniem cierpienia, ale także kontynuacją dalszego życia. Dlatego zabijanie zwierząt dla ludzkich potrzeb, nawet jeśli traktowaliśmy te zwierzęta „humanitarnie”, jest z gruntu niesprawiedliwe.

Jednotematyczne kampanie koncentrują się na konkretnym wyzysku zwierząt, lub poszczególnych gatunków. Przykłady: walka przeciw futrom, kampania przeciwko wykorzystywaniu dzikich zwierząt w cyrkach, kampania przeciwko białej cielęcinie, aby zachęcać do konsumpcji czerwonej cielęciny, jajka ”z wolnego wybiegu” lub bojkot państwa, ponieważ pozwala ono na zabijanie szczególnie ”lubianych” rodzajów zwierząt, takich jak np. wilki.

Wszystkie główne organizacje obrony zwierząt promują SIC (kampanie jednotematyczne). Żadna główna grupa nie przyjęła etycznego weganizmu jako jedynego czy choćby centralnego celu.

Etyczny weganizm nie popiera żadnej formy eksploatacji zwierząt. Zatem powiedzenie, że etyczny weganizm jest SIC (kampanią jednotematyczną) jest wyrazem braku zrozumienia natury etycznej weganizmu lub faktu, że reszta SIC (kampanii jednotematycznych) opiera się na rozróżnianiu między różnymi formami wykorzystywania zwierząt i propagowaniu poglądu, że niektóre formy są gorsze od innych i, pośrednio, że inne formy eksploatacji są pożądane moralnie i moralnie dopuszczalne.

Można oczywiście użyć wyrażenia „weganizm” jako określenia stosującego się tylko do diety w tym sensie, że ten, kto nie je produktów pochodzenia zwierzęcego, może być na diecie wegańskiej.

Takie wykorzystanie pojęcia „weganizmu” jest bardziej ograniczone niż to, które opracowałem w mojej teorii abolicjonizmu. Promowanie diety wegańskiej jest bardziej jednotematyczną kampanią niż promowanie etycznego weganizmu i abolicji w stosunku do wykorzystywania zwierząt w jakimkolwiek celu. Ale w praktyce, faktem jest, że jeśli ludzie odrzuciliby jedzenie wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, zobaczylibyśmy odrzucenie wszystkich form eksploatacji zwierząt. Najważniejsza forma wykorzystywania zwierząt – forma, która „legitymizuje” wszystkie inne – to wykorzystywanie zwierząt jako jedzenia. Jeśli usuniemy tę formę, usuniemy wszystkie inne.

Wyjaśnijmy jednak dobitniej: abolicjonizm etycznego weganizmu odrzuca wszelkie formy wykorzystywania zwierząt.

Dlatego nazywanie go jednotematyczną kampanią oznacza brak zrozumienia, czym jest etyczny weganizm i tym samym błędne przedstawianie go.

Gary L. Francione

(Wykładowca prawa na uczelni Rutgers School of Law w Newark, USA)

http://www.abolitionistapproach.com/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: