Weganie wyróżnieni w konkursie gazety Independent

W gazecie Independent zostały ogłoszone tegoroczne nagrody ekologiczne w dziedzinach: najlepsza kampania, polityk, produkt, organizacja podróży, gwiazda, projektant mody, samochód, film, organizacja charytatywna, wioska, restauracja i biznes.

Za najbardziej ekoprzyjazną gwiazdę uznano wegankę Natalie Portman, a w kategorii najbardziej przyjaznej środowisku restauracji, wyróżniono Zilli Green, w której szefem kuchni jest weganin Enzo di Marino.

Najbardziej przyjazna środowisku gwiazda: Natalie Portman

28-letnia Natalie Portman wprowadziła na rynek buty wegańskie (to znaczy, że przy ich wykonaniu nie wykorzystuje się ani skóry ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego), sprzedawane  przez ekologiczną markę Te Casan. I mimo wielu uśmieszków i kpin, z jakimi spotkał się ten pomysł, to jej stylowe projekty cechuje dojrzałość, która obecna jest w większości jej inicjatyw – a wszystkie dochody przekazywane są na organizacje charytatywne, działające na rzecz środowiska naturalnego.

Aktorce udaje się zachować dozę prywatności i normalności w życiu, pomimo jej statusu gwiazdy. Ukończyła psychologię na uniwersytecie Harwardzkim w tym samym czasie, kiedy kręciła Wojny Gwiezdne, a jej prace dyplomowe zostały opublikowane w szanowanych czasopismach.

Natalie była wegetarianką od dziecka, a na weganizm przeszła po przeczytaniu książki Jonathan’a Safran’a ”Jedzenie zwierząt”. Udziela się też w organizacji obrony zwierząt PETA. W 2007 roku pojechała do Rwandy, gdzie wystąpiła w dokumentalnym filmie o gorylach pt. Gorillas on the Brink. Walczy także o zwrócenie uwagi świata na kwestie niedożywienia dzieci. Jej współpraca z Fundacją Finca pomogła zebrać pieniądze na pomoc dla niezamożnych kobiet, by umożliwić im założenie własnego biznesu. Oficjalne poparcie rozwiązania OneVoice Movement pomogło szerzej zaprezentować ideę utworzenia 2 osobnych państw w ramach pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

To, że podjęła rezolucję, aby zredukować emisję dwutlenku węgla podczas jej własnych podróży, wskazuje, że na pewnie nie jest jedną z przeciętnych hollywoodzkich gwiazdek.

Najlepsza ekoprzyjazna restauracja: Zilli Green

Najlepsza eko-restauracja należy do Aldo Zilli, weterana z serowych reality show This Morning do Celebrity Fit Club, który nie jest, być może, najbardziej etycznym pionierem ruchu zdrowej żywności. Ale włoski szef kuchni przyczynił się w dużym stopniu do szerzenia  bezmięsnego stylu odżywiania się.

Na początku tego roku, odważnie zmienił swoją najważniejszą restaurację w Soho, Signor Zilli, na restaurację wegetariańską, Zilli Green. Nowa restauracja jest popularna i zatłoczona.

Sama restauracja Zilli Green też zasługuje na oklaski, ponieważ dania są naprawdę dobre. Szefem kuchni jest Enzo di Marino, weganin od 12 lat, który powrócił z podróży po całym świecie z wielokulturowym repertuarem dań i trzyma się z dala od takich banalnych alternatyw mięsa jak wegeburgery.

Menu w Zilli Green oparte jest na warzywach sezonowych i przypomina raczej wegetariańską kuchnię w Kalifornii niż pełnowartościowe ciapy, które są tak powszechne w Wielkiej Brytanii. Oprócz oczekiwanych dań z makaronu i risotto, jest kolorowa obfitość światowych składników: bananowych szaszłyków, trawy cytrynowej i bakłażanów, wędzonej czarnej fasolki, ”sushi” z quinoa i grzybów itd.

Aldo Zilli może być zadowolony, bo jego stali klienci zdają się akceptować nową kuchnię.

Jeśli chodzi o życie bardziej przyjazne środowisku, wszyscy możemy mieć w tym swój udział. Przede wszystkim, eliminując z diety wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

http://www.independent.co.uk/environment/green-living/the-green-awards-our-experts-celebrate-those-doing-most-to-protect-our-fragile-environment-1944616.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: