5 mitów o wegańskiej modzie

Pokaz mody ekologicznej w East Village w Nowym Jorku, rozmowa z Leanne Mai-ly Hilgart, projektantką kolekcji mody wegańskiej.

Wideo: http://vimeo.com/9510473

5 mitów o wegańskiej modzie

Mit 1: Weganizm dotyczy sposobu odżywiania się

„Najczęściej słyszę: Nie wiedziałem, że weganizm odnosi się też do mody. Czy mogę zjeść te ubrania?” -mówi projektantka Leanne. Wegańska moda nie ma nic wspólnego z tym, co wkładasz do ust. Dotyczy odzieży i akcesoriów, które są produkowane bez użycia jakichkolwiek materiałów pochodzenia zwierzęcego. Oczywiste jest więc, że nie ma tam miejsca na futra, skórę, a także wełnę, jedwab i angorę (futro królika).

Mit 2: Jeżeli zwierzęta nie zostały zabite na produkcję odzieży, nie można powiedzieć, że moda związana jest z okrucieństwem.

Leanne nie traci czasu, aby obalić ten mit, graficznie opisując okrutne praktyki stosowane przez niektórych producentów:

• Wełna: Parę tygodni po urodzeniu, jagniętom przekłuwa się uszy i obcina ogony, a większość samców jest wykastrowanych -wszystko bez znieczulenia. Strzyżenie nie jest wcale lepsze, chodzi tu o szybkość, a nie precyzję, i to często prowadzi do krwawych okaleczeń.

• Puch: W wieku 9 tygodni, pisklęta gęsi są wieszane do góry nogami, a ich pióra są wyrwane. Dzieje się to co sześć tygodni, aż zostają wysłane do rzeźni.

• Futro: Futro pochodzi ze zwierzęcia, które zabija się prądem przez odbyt (dosłownie wkłada się metalowy pręt w odbyt zwierzęcia i poraża się je prądem od wewnątrz) lub łapie się zwierzęta w stalową pułapkę, co często prowadzi do tego, że zwierzę próbuje odgryźć własną kończynę, by uciec, zanim przyjdzie myśliwy.

Mit 3: Wegańska moda jest zbyt droga, aby można ją nosić.

Moda wegańska pojawia się w różnych przedziałach cenowych, w zależności od marki. Niezależnie od tego, czy szukasz torby wegańskiej za $30, czy też płaszcza wegańskiego za $1000, to znajdziesz to, na co cię stać. „To kwestia skali” – mówi Leanne – „Mała niezależna firma, wykorzystująca najnowocześniejsze tkaniny, będzie droższa, ponieważ koszt nie rozkłada się na duże partie produkcyjne.”

Mit 4: Zbyt trudno jest znaleźć wegańskie kolekcje, więc nie jest to praktyczny wybór.

Może zaskoczyć was fakt, że prawdopodobnie już natknęliście się na wegańską modę w swoich ulubionych sklepach.

Mit 5: Wegańska odzież nie jest modna.

Wręcz przeciwnie. Kobiece plisowane spódniczki, piękne brązowo-metaliczne buciki na obcasie – moda wegańska jest nie tylko przyjazna zwierzętom i środowisku naturalnemu, ale także jest stylowa, elegancka i seksowna.

Projektantka Leanne Mai-ly Hilgart, założycielka firmy Vaute Couture, opowiedziała pewną historię, by wyjaśnić jej zaangażowanie we wspieraniu wszystkiego, co wegańskie, nawet w modzie. Historia małego Angelo nauczyła ją, że za kulisami mody dzieje się o wiele więcej niż ludziom się zdaje i że każde zwierzę zasługuje na szansę, by żyć:

Nikt nie planował, że urodzi się Angelo, malutkie jagniątko. Jego matka hodowana była na wełnę, ale z kilkoma innymi owcami uznano ją za bezużyteczną. Mimo że była w ciąży, to jednak z resztą jej stada załadowano ją na ciężarówkę i wysłano do rzeźni.

Wśród tłoku na ciężarówce, kilka krótkich godzin zanim ją zabito, urodziła jagniątko. Kobieta, która robiła zakupy na rynku w pobliżu rzeźni podeszła do ciężarówki, żeby przyjrzeć się owcom. Zaszokowana zobaczyła nowonarodzone jagnię i przekonała rzeźnika, żeby pozwolił jej zabrać je do domu. Dzisiaj Angelo mieszka w Sanktuarium dla zwierząt hodowlanych w Watkins Glen w stanie Nowy Jork (USA), bardzo daleko od losu stada jego mamy.

Wideo z małym Angelo

http://www.oprah.com/style/Vegan-Fashion-Myths-About-Compassionate-Couture/2

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: