Nie zapomnij o zieleninie…

Być może słyszeliście, że jedzenie orzeszków ziemnych i masła orzechowego naraża was na aflatoksyny, powodujące raka. Ale orzeszki ziemne są doskonałym źródłem białka, co zatem można zrobić, aby zneutralizować aflatoksyny? Okazuje się, że wystarczy z waszym śniadaniowym masłem orzechowym, zjeść zielone liściaste warzywa.

Według ostatnich badań z udziałem naukowców z Lawrence Livermore National Laboratory, ciemnozielone warzywa nie tylko zawierają korzystne witaminy i minerały, ale mogą również neutralizować aflatoksyny.

Naukowcy Graham Bench i Ken Turteltaub z Lawrence Livermore odkryli, że spożycie małych dawek chlorofilu (Chla) lub chlorofiliny (CHL) – znajdujących się w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, brokuły i jarmuż – może odwrócić skutki zatrucia aflatoksynami.

Aflatoksyny są silnymi, rakotwórczymi mykotoksynami, które występują w dwóch rodzajach pleśni: Aspergillus flavus i Aspergillus parasiticus. Uprawy i pokarmy najbardziej podatne na aflatoksyny to kukurydza i produkty z kukurydzy, bawełna, orzeszki ziemne i produkty z orzeszków ziemnych, orzechy i mleko.

Bench i Turteltaub, współpracujący z kolegami z Oregon State University i firmą Cephalon Inc, odkryli, że zielone warzywa liściaste mają właściwości prewencyjne.

Aflatoksyny mogą wystąpić w pokarmach w dowolnym momencie podczas produkcji, przetwarzania, w czasie transportu oraz przechowywania.

https://publicaffairs.llnl.gov/news/news_releases/2010/NR-10-01-03.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: