Weganizm

Weganie to ludzie, którzy nie jedzą mięsa, sera, majonezu, miodu, mleka, masła, serwatki, żelatyny. Wszystkiego, co pochodzi od zwierząt lub zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego. Nie używają też odzieży, akcesoriów i rzeczy wykonanych ze zwierząt, czyli nie noszą skóry, wełny, pereł etc.

Weganizm jest ekstremalną formą wegetarianizmu, i chociaż termin powstał w 1944 r., pojęcie pojawiło się już w czasach starożytnych Indii i wschodnich społeczeństw mieszkających nad Morzem Śródziemnym. O wegetarianizmie wspomina grecki filozof i matematyk Pitagoras z Samos ok. 500 p.n.e. Poza twierdzeniem na temat trójkątów, Pitagoras popularyzował życzliwość dla zwierząt. Wyznawcy buddyzmu, hinduizmu i dżinizmu również zalecali przestrzeganie wegetarianizmu, wierząc, że ludzie nie powinni zadawać bólu zwierzętom.

Bezmięsny styl życia nigdy nie przyjął się na Zachodzie, ale czasami pojawiał się tu i tam. Ephrata Cloister, sekta religijna założona w 1732 roku w Pensylwanii (USA), propagowała wegetarianizm – podobnie jak i celibat. W XVIII wieku filozof Jeremy Bentham uważał, że cierpienie zwierząt jest równe ludzkiemu i porównał ideę wyższości ludzi do rasizmu.

Pierwsze Towarzystwo Wegetariańskie powstało w 1847 roku w Anglii. Trzy lata później, ks. Sylvester Graham, który odkrył przepis na słynne krakersy Grahamki, stał się współzałożycielem American Vegetarian Society. Graham był pastorem prezbiteriańskim i jego zwolennicy zwani Grahamitami, posłuszni jego poleceniom, prowadzili cnotliwe życie: przestrzegali wegetarianizmu, abstynencji i brali częste kąpiele. W listopadzie 1944 roku, brytyjski stolarz Donald Watson ogłosił, że ponieważ wegetarianie jedli produkty mleczne i jaja, postanowił stworzyć nowy wyraz „weganizm”, odnoszący się do ludzi, którzy nie spożywali nabiału. Rok wcześniej w Wielkiej Brytanii u 40% krów mlecznych stwierdzono gruźlicę, i Watson wykorzystał to jako argument na korzyść weganizmu, twierdząc, że ten styl życia chroni ludzi przed zarażoną żywnością. W roku 2005, kiedy to Watson zmarł w wieku 95 lat, w Wielkiej Brytanii było już 250 tysięcy ludzi uważających się za weganów, natomiast w USA było ich 2 miliony.

Na podstawie artykułu w Time

http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1854996,00.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: