Weganka Linda Blair

Linda Blair zagrała główną rolę w najsłynniejszym i podobno najlepszym filmie grozy w historii kina pt. „Egzorcysta” (1973)

Linda Blair udzieliła wywiadu organizacji PETA (Ludzie na rzecz etycznego traktowania zwierząt) w ramach promocji swojej książki „Przejście na weganizm” – „Going Vegan” (2007) . Oto fragmenty tego wywiadu:

PETA: Jak to się stało, że przestałaś jeść mięso?

Linda Blair: Jako dziecko, kiedy kręciliśmy Egzorcystę, na zajęciach szkolnych mieliśmy jaja i inkubatory, a następnie wykluły się małe pisklaki, które dla mnie były tak urocze jak kociaki i szczeniaki. Te malutkie stworzonka nie zasługują na proces hodowli na farmach przemysłowych, na jaki je skazujemy – okrucieństwo, obcinanie im dziobów, – tak wiele rzeczy, o których ludzie nie wiedzą. Myślę, że ludzie nie znają kurczaków.

Ostatnio adoptuję kurczaki ocalone z rzeźni i kocham każdą minutę z nimi spędzoną. Siedziały całe życie w ciasnych klatkach, tak więc nie znają ludzi. Kiedy jednak wychodzą na zewnątrz i po raz pierwszy widzą świat, to od razu wiedzą, jak znaleźć okruchy na podwórku. Od razu wiedzą, jak biegać w kółko i zachowywać się jak kurczak. Są po prostu małymi uroczymi zwierzętami. Chodzą za mną krok w krok. Wchodzą do mojego domu; siedzą na moich kolanach.

Zostały one zmodyfikowane genetycznie i dlatego chorują. Ciągle muszą mieć opiekę medyczną. Teraz rozumiem, dlaczego na farmach przemysłowych wpychają im antybiotyki. Kilka lat temu zaczęto mówić, że mamy problemy z odpornością na antybiotyki. Antybiotyki są w pożywieniu. Są w wołowinie. W kurczakach. Jeśli zachorujesz i musisz wziąć antybiotyk, twój organizm nie reaguje, ponieważ to mięso nafaszerowane antybiotykami sprawiło, że twoje ciało stało się na nie odporne.

P: Dlaczego postanowiłaś napisać książkę ”Przejście na weganizm” (Going Vegan)?

LB: Mnóstwo ludzi wie mniej więcej, ile mam lat, i mówią mi: ,,Jesteś coraz szczuplejsza i wyglądasz coraz młodziej. Jak to robisz?” Odpowiadam, że to dzięki temu, iż jestem weganką. I pomyślałam, że może mogłabym pomóc jakimś osobom, które naprawdę chcą to zrozumieć i pomóc zwierzętom. W ten sposób powstała ta książka. Napisanie jej zabrało mi 6 miesięcy.

Los zwierząt to mroczny sekret. Nakręciłam film Born Innocent, który opowiada o domu, w którym znęcają się nad nastolatką. Potem nakręciłam T Sara: Portrait of a Teenage Alcoholic, który mówił o nadużywaniu alkoholu przez nastolatkę. Pomyślałam więc, że poprzez tę książkę, opowiem o ostatnim mrocznym sekrecie – jak hodujemy zwierzęta.

Przeprowadziłam rozeznanie, i dowiedziałam się, że na farmach mlecznych krowy są ciągle przymocowane do automatycznych dojarek. Są sztucznie zapładniane. Kiedy cielak się rodzi, pokazują go matce, a potem go zabierają. Jeśli jest samcem, zostaje hodowany na specjalną cielęcinę (veal). Mimo że 90% mieszkańców tego kraju zgadza się: ”Przestańcie hodować cielęcinę”. Bierze się malutkiego cielaczka, przywiązuje się go i karmi dietą bez żelaza, bez światła, bez miejsca, żeby mógł się poruszyć – nic – to jest niewybaczalne. Tak więc z tego powodu oraz z powodu hormonów wzrostu, postanowiłam nie jeść nabiału.

P: Od jak dawna jesteś weganką?

LB: Od jakichś dwu lat, jeśli chodzi o jedzenie. Dłużej, jeśli chodzi o modę. Przemysł odzieżowy zupełnie wymknął się spod kontroli. Nie musisz nosić skórzanych butów. Ja nie noszę ich od lat. Nie noszę ich, grając w filmach. W ogóle nie noszę skóry. Nie mam nic skórzanego w domu. Nie noszę futer. Futra nie są już potrzebne. Mamy piękne sztuczne materiały. Futra nie są ozdobne, nie są ładne.

P: Czy widzisz różnicę między byciem weganką a wegetarianką?

LB: Cóż, ja lubiłam jeść ser… Kiedy więc ktoś mówi ”Ja nie mogę zrezygnować z sera”, odpowiadam: Jeśli zrozumiesz, jak działa biznes mleczarski, i jeśli masz choć trochę współczucia w sercu, to możesz zrezygnować z sera. My po prostu się na nim wychowaliśmy. Ale sery wegańskie są coraz lepsze. Dużo ludzi nie rozumie też, że mają alergię na mleko, i to jest jeden z powodów, że nie mogą zrzucić wagi. Nabiał nie jest zdrowy dla ludzkiego ciała. Nie powinniśmy jeść produktów mlecznych. Ludzie jednak są do nich przyzwyczajeni.

http://www.peta.org/feat/lblair/main2.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: