Wegański kocyk elektryczny

Puchowa pierzyna i poduszka z pierza pachną ciepłem i domową atmosferą. Tak nas nauczono, tak nam wpojono od dziecka. Herbata z cytryną, ciepła pierzyna, wieczorny film w tv. Absolutne bezpieczeństwo. Nigdy nie zastanawiamy się nad tym, skąd wziął się ciepły i puchaty puch.

Pochodzi on z delikatnego upierzenia na piersi gęsi i kaczek. Miło byłoby, gdyby gromada cierpliwych rolników czekała koło stadka gęsi, aż puch spadnie na ziemię. Rzeczywistość wygląda jednak tak: kiedy ptaki trafiają do rzeźni, najpierw się je poraża urządzeniem elektrycznym, aby zwiotczały. Następnie podcina się im gardła i spuszcza krew. Po czym we wrzącej wodzie usuwa się duże pióra. Aby usunąć delikatne piórka, ptaki zanurza się w parafinie. Potem oddziela się puch od małych piórek.

Wcale nie brzmi to ciepło i puchato. Według PETA (Ludzie na rzecz etycznego traktowania zwierząt) w niektórych krajach nadal stosuje się bolesną metodę obdzierania z piór żywych gęsi, które trzyma się w celu rozmnażania stada lub hoduje na mięso. W przypadku kaczek edredonowych, będących pod ścisłą ochroną, które do budowania gniazd używają puchu z piersi samicy, ludzie wykradają piórka z ich gniazd i produkują z nich luksusowe poduszki i dodatki do garderoby, pozbawiając jajka wyściółki, zapewniającej im odpowiednią temperaturę….

Tak więc, czy istniej lepszy, etyczny wybór? Organiczna bawełna, kołdry z syntetycznego puchu, a nawet kocyk elektryczny.

Gęsi i kaczki nie mają kocyka elektrycznego, kiedy zostają oskubane z własnych piórek, inne porażane są taserem, żeby je łatwiej było zamordować. Czy one mają jakikolwiek wybór? Powinniśmy się cieszyć, że urodziliśmy się w ludzkim ciele. Mnie ogarnia jednak coraz głębsze przerażenie.

Reklamy

One response to this post.

  1. Mnie też ogarnęło przerażenie jak to przeczytałam. Ludzie nie myślą o tym, że to co robią jest… nieludzkie. Niepasujące do gatunku ludzkiego, który powinien się opiekować innymi. Człowiek chce jednak władać planetą i tak to się niestety kończy.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: