Dziewczynka smok

Fragment z Sutry Lotosu:

Mnisi zapytali wielkiego Bodhisattwę Mandziuśriego: „Czy podczas dalekich podróży, spotkałeś kogokolwiek, kto tak pilnie studiował Sutrę Lotosu, że szybko osiągnął stan Buddy?” Mandziuśri odpowiedział: ,,Tak, zdolna 8 letnia córka króla Smoka Sagara weszła w głęboką medytację i zrozumiała wszystkie nauki. Jest ona mądra, elokwentna, współczująca, dobra i szlachetna. Szybko osiągnęła przebudzenie i weszła na Drogę. Tak, ona szybko się przebudziła.” Tak więc nawet Budda miał prawie 30 lat, zanim osiągnął oświecenie, ale mała księżniczka smok, mająca 8 lat, została Buddą. Nie ma więc reguł. Wszystko jest możliwe, i chcę przytoczyć tutaj podobną historię:

Poznałam kiedyś dziewczynkę, która w wieku 5 lat została wegetarianką z wyboru. Rozmawiałam z jej rodzicami i to, co mnie w nich ujęło, to całkowity szacunek dla podjętej przez ich dziecko decyzji. Opowiedzieli, jak to się zaczęło: ,,Po prostu pewnego dnia oznajmiła kategorycznie, że od dziś nie je mięsa. Skoro nie chciała, to trudno. Nigdy jej nie zmuszaliśmy. My jedliśmy to, co zwykle, a jej nakładaliśmy np. ziemniaki i surówkę’’. Próbowałam poczęstować dziewczynkę pasztetem sojowym, ale go nie tknęła, bo za bardzo przypominał jej mięsny. Z dużą ostrożnością badała każde pożywienie, by nie natknąć się na jakiś ślad mięsa. Mądrzy rodzice mieli pełne zaufanie do intuicji swojego dziecka. Dziewczynka z latami ujawniała coraz więcej uzdolnień – muzycznych, plastycznych, tanecznych. Była wyjątkowo bystra, jak na swój wiek, umiała posługiwać się bogatym słownictwem, uzyskiwała doskonałe wyniki w nauce matematyki…

Bardzo dużo osób twierdzi, że będąc dziećmi, odmawiali jedzenia mięsa, ale ich opór został pokonany przez rodziców i dopiero kiedy dorośli, mogli podjąć decyzję o przyjęciu wegańskiego stylu życia. Mimo że dieta ta jest wyjątkowo zdrowa, to nawyki żywieniowe i tradycja są tak silne, że czasami zmiana stylu życia jest trudna, z powodu presji środowiska. Zacznijmy jednak tworzyć nowe zwyczaje, nowe wzorce, nowe tradycje, które pozwolą naszemu społeczeństwu stać się społeczeństwem zdrowym, postępowym i mniej gwałtownym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: