Najhojniejszy weganin Bob Barker

Doprawdy, Bob Barker jest postacią, którą należy poznać. Ma on 86 lat. Przez 35 lat (do roku 2007) prowadził znany program w amerykańskiej telewizji pt. The Price Is Right (Znasz się na cenach). Mało osób o tym wie, że w USA, które wydaje się krajem dość postępowym, a dokładnie w stanie Pensylwania, co roku odbywają się zawody w strzelaniu do żywych gołębi. Pod koniec lat 80-tych brałam udział w demonstracjach obrońców praw zwierząt w Pensylwanii, chodziliśmy naokoło boiska, gdzie odbywały się te tzw. zawody, wykrzykując w proteście słynne „What do we want?… Animals rights!… When?… Now!” I jedno jest pewne, był to jeden z najgorszych dni w moim życiu. Gołębie są w klatkach i wypuszczane pojedynczo, nie mają żadnych szans, bo zawodnicy strzelają do nich kolejno. I naprawdę wolałabym tam nigdy nie być. Minęło 20 lat i nic się nie zmieniło. Jednak trzy tygodnie temu przeczytałam w gazecie, że Bob Barker przekazał 1 milion dolarów na rzecz wysiłków w celu prawnego zakazu strzelania do gołębi w tym zacofanym stanie. Każdy z nas, biorących udział w proteście i nie mogących nic zdziałać, czuł obezwładniającą bezsilność, ale dzisiaj, dzięki tak dużej donacji Barkera, nareszcie wróciła nam nadzieja. Ponadto Barker jest znany i kochany w każdym przeciętnym domu amerykańskim. Sam fakt, że oficjalnie zajął stanowisko w tej sprawie, na pewno wytrącił z zaciętej głupoty nie jednego zawodnika.

Milion dolarów na rzecz pensylwańskich gołębi natomiast poprzedziła inna donacja, którą parę miesięcy temu Barker ofiarował organizacji Sea Shepherd (Morski Pasterz), walczącej ostrymi metodami z nielegalnym łowieniem wielorybów, delfinów, masakrą fok etc. Członkowie Sea Shepherd np. płyną za flotą kutrów wielorybniczych i wyprawiają najróżniejsze rzeczy, aby odstraszyć wieloryby. Organizacja ta, ostro krytykowana przez Greenpeace, stała się moja ulubioną.

Kilka tygodni temu głośno było o tym, jak japońskie kutry wielorybnicze na Antarktydzie zaatakowały malutką nowoczesną łódź Ady Gil, łamiąc ją na pół. Członków załogi uratował 1200 tonowy statek o nazwie Bob Barker, zbudowany za hojną dotację 5 milionów dolarów, które przekazał grupie Bob Barker.

Bob Barker bardzo przejął się tym wypadkiem. Tak to ujął: „I pomyśleć, że zaraz po tym, kiedy się zaangażowałem, mieli najgorszy jak dotąd wypadek. Powiedziałem do siebie: Barker, co ty sprowadziłeś na tych ludzi”.

Długoletni aktywista na rzecz obrony zwierząt powiedział też, że świadomy był taktyk, jakie uprawia Sea Shepherd, zanim im przekazał swoją dotację: „Wiedziałem, że starają się wcisnąć między zabijających wieloryby a same wieloryby. (…) Dokonują wspaniałych rzeczy. Sea Shepherd działa zgodnie z ONZ-ską Światową Kartą Ochrony Przyrody (World Charter for Nature), pilnuje przestrzegania międzynarodowego prawa ochrony przyrody i bezpośrednio interweniuje w razie nielegalnych działań na otwartym morzu.”

Organizacja ta wysyła statki na wody Antarktydy każdego lata (na półkuli południowej), aby powstrzymać flotę kutrów wielorybniczych od zabijania wielorybów. Japonia nazywa to swoim programem na cele badawcze. Prawda jest taka, że mięso zagrożonych wielorybów trafia na stoły japońskie.

Do taktyk organizacji Sea Shepherd należą m. in.: wrzucanie do wody lin, żeby zaplątały się w wał śrubowy statków wielorybniczych oraz rzucanie śmierdzących bomb w stronę wielorybów. Bomby zawierają syntetyczną formę kwasu masłowego, które jest wysoko zapachowe, a także w przypadku, jeśli załoga kutrów jednak zabije wieloryba, to kwas ten powoduje psucie jego mięsa.

Ponieważ kwas masłowy jest produktem wegańskim, ataki są, jak powiedział Barker, „nietoksyczną ekologiczną formą broni chemicznej”. Barker dodał, że bardzo cieszy się, że załoga nie ucierpiała jeszcze bardziej: „Akcja ta zostanie o wiele bardziej zauważona niż jakiekolwiek inne działania już od dłuższego czasu. Tak więc przyniosło to jakieś korzyści. (…)  Absolutnie dalej ich popieram, i teraz nawet bardziej niż przedtem, na dobre i na złe.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: