Wegańska dieta Leonarda da Vinci

Dieta Leonarda da Vinci składała się z chleba, świeżych owoców, zupy z grochu włoskiego, groszku gotowanego w mleku migdałowym i zielonej sałaty, czyli produktów wegańskich, bez składników pochodzenia zwierzęcego.

To że Da Vinci, jeden z największych umysłów wszechczasów, wybrał dietę wegetariańską, powinno nas zmusić do myślenia. Jego niezwykłej inteligencji towarzyszyły wrodzona szlachetność i dobroć. Wzbraniał się przed jedzeniem jajek, uważając, że ze zjedzonych jaj nigdy nie będzie już kurcząt, nowego życia. Miał zwyczaj kupowania ptaków w klatkach od sprzedawców drobiu, które zabierał na wieś i uwalniał. Otwarcie odmawiał jedzenia mięsa podczas wizyt u swoich bogatych klientów, niezależnie od tego, jaką zajmowali pozycję społeczną, mimo że w tamtych czasach nie zjedzenie przyrządzonego na dworze królewskim posiłku mogło być traktowane jako obraza majestatu.

Leonardo da Vinci, twórca słynnej „Mona Lisy” i „Ostatniej Wieczerzy” uważany jest za jednego z największych malarzy i najbardziej wszechstronnie utalentowanego człowieka w historii. Jego niespożyta ciekawość dorównywała jego sile kreatywności. Interesował się niemal wszystkim, anatomią, hydrodynamiką, aeronautyką, inżynierią, matematyką itd. itd. Próbował zgłębić sekrety przyrody, by doskonalić swoje obrazy. Jako inżynier tworzył projekty wyprzedzające ówczesne czasy. Opracował koncepcję helikoptera, czołgu, podwójnego kadłuba łodzi i wiele innych urządzeń. Zajmował się również architekturą, rzeźbą, filozofią i pisarstwem.

Da Vinci przez całe życie podważał dogmaty, odnosił się sceptycznie do dosłownej interpretacji Biblii. Uważał, że świat ożywia boska obecność, boski umysł, który przenika wszechświat, będący przejawem boskiej miłości.

Jeśli człowiek, któremu intelektualnie prawdopodobnie nikt jeszcze nie dorównał, uważał, że należy mieć współczucie dla zwierząt i że jedzenie mięsa jest poniżej ludzkiej godności, to dlaczego nie pójść jego przykładem? Dlaczego wzorować się na najniższym elemencie stworzenia? Dlaczego odżywiać się zwłokami torturowanych i mordowanych istot?

Odzyskamy wewnętrzny spokój, nie biorąc udziału w tej zbrodni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: