Wegetariańska lwica z Autobiografii Jogina

W tym miesiącu odbywa się słynny festiwal indyjskich świętych. Z tej okazji przetłumaczyłam fragment z mojej ulubionej książki pt. Autobiografia Jogina, opisujący święto Kumbhamela 23 stycznia 1936r. Podczas tych uroczystości, Jogananda spotkał świętego mnicha, któremu towarzyszyła lwica, będąca wegetarianką z własnego wyboru. (Opisane w Autobiografii Jogina wydarzenia są autentyczne.)

W drugim dniu święta, moi towarzysze i ja odwiedzaliśmy różne Aszramy i prowizoryczne chaty, oferując pozdrowienia i słodycze świętym mnichom. Otrzymaliśmy błogosławieństwo od przywódcy Giri – odłamu duchowego zakonu Swami – szczupłego, ascetyczny mnicha z oczami uśmiechających się płomieni. Nasza kolejna wizyta zaprowadziła nas do ośrodka pewnego guru, który od 9 lat przestrzegał ślubów milczenia i odżywiał się wyłącznie dietą frutariańską. Kiedy weszliśmy do środka, zobaczyliśmy na środku sali podium, na którym siedział niewidomy sadhu Pragla Chakshu, głęboko uczony w św. pismach i bardzo szanowany przez wszystkie sekty religijne.

Po moim krótkim wykładzie w języku hindi na temat Wedanty, nasza grupa opuściła zaciszną pustelnię i zawitaliśmy do pobliskiej siedziby innego świętego, Swamiego Krisznanandy. Był to przystojny mnich o rumianych policzkach i silnych ramionach. Obok niego leżała oswojona lwica. Oczarowane urokiem duchowym mnicha – na pewno nie fizyczną posturą – to pochodzące z dżungli zwierzę odmawia jedzenia mięsa na rzecz ryżu i mleka. Swami nauczył to płowowłose zwierzę wypowiadać sylabę „Om” w głębokim, atrakcyjnym pomruku. Lwica – uczennica!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: