Żyjcie bez miodu, słodcy weganie!

Serio, sztuczny miód też robią pszczoły! W naszym współczesnym choć nie cywilizowanym społeczeństwie, utrzymujemy się przy życiu wyłącznie kosztem zwierząt, małych i dużych. W świecie przyrody nazywa się to pasożytnictwem. W świecie ludzi nazywa się to komfortem.

Jak daleko może postępować wykorzystanie innych stworzeń dla potrzeb człowieka? Weganie nie jedzą miodu, bo nie wykorzystują innych stworzeń. Jednak istnieje określenie weganizm + miód, co sprowokowało mnie do napisania na ten temat. Osobiście przestałam jeść miód, kiedy koleżanka mająca przyjaciela hodującego pszczoły, pokazała mi plaster miodu wyjaśniając, że w niektórych komórkach jest miód, a w niektórych larwy pszczół, jednak cały plaster wrzuca się do bębna i odwirowuje się miód. Larwy w plastrze giną. Giną też pszczoły, które podczas zbioru miodu atakują pszczelarza. A hodowle wielkoprzemysłowe miodu to już nadużycie na ogromną skalę. Pszczołom zabiera się często cały miód, bez pozostawienia ilości niezbędnej do przetrwania zimy. Jeśli cała kolonia ginie, to kupuje się nowe larwy i zakłada nową hodowlę. Takie wykorzystywanie stworzeń, będących uosobieniem pracowitości i tak dobroczynnych, zapylających większość roślin, jest okrutne. Bez pszczół świat może przetrwać najwyżej 10 lat, a według Alberta Einsteina tylko 4 lata.

Jest mnóstwo słodkich smakołyków dla wegan – słód z brązowego ryżu, jęczmienny, kukurydziany, syrop daktylowy czy syrop z agawy. Ponadto mamy mnóstwo suszonych słodkich owoców – rodzynki, figi, daktyle. Wiele osób lubi słodkości, a skoro można je uzyskać z roślin, nie ma potrzeby wykorzystywać pszczół. Jedna pszczoła  w ciągu życia produkuje pół łyżeczki miodu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: