Jak powstało słowo weganizm

Szlachetne życie Donalda Watsona

Donald Watson urodził się 2 września 1910 roku w Yorkshire w Wielkiej Brytanii, zmarł w Keswick w roku 2005, przeżywszy 95 lat. W roku 1944 Watson stworzył słowo weganizm, skracając słowo wegetarianizm.

Jakie były początki jego weganizmu? Młody Donald jeździł na wakacje do swojego wuja Georga, brata ojca. Wuj zamieszkiwał na wsi i miał gospodarstwo, w którym hodował wiele „pożytecznych zwierząt”. Każde z nich coś dawało: krowy dawały mleko, kury dawały jajka, koń ciągnął pług, owce dawały wełnę, a kogut był znakomitym budzikiem, chociaż  też sprawował inną funkcję. Donald nie rozumiał, co świnki, które witały go radośnie, mogły dawać, aż do momentu, gdy wuj zaprosił go do oglądania świniobicia. Przebudzenie było gorzkie i okrutne, i miało tylko jedną dobrą stronę, że już w wieku 14 lat Donald stał się wegetarianinem, a rok był 1924!

Rodzice Donalda choć sami jedli mięso, to jednak nie tylko zaakceptowali jego przejście na wegetarianizm, ale zachęcali go do podążania drogą indywidualnego wyboru.

Mając 15 lat, Watson rozpoczął naukę stolarki, którą zawsze kochał, w rodzinnym zakładzie wuja, w pobliskiej wsi. Po uzyskaniu stopnia w tym zawodzie oraz po latach praktyki, uzyskał kwalifikacje nauczyciela tego zawodu i nauczał w szkole w Leicester. Tam udzielał się również w Leicester Vegetarian Society. Donald miał bardzo silny charakter, był abstynentem, nie palił i nie spożywał produktów, które uważał za „toksyczne”.

Kolejne wydarzenia w jego życiu są odbiciem jego filozofii życiowej. Będąc pacyfistą, w czasie wojny odmówił służby wojskowej. Był bardzo wrażliwym człowiekiem i obserwował, z jaką brutalnością spotykają się zwierzęta w przemyśle i w hodowli. Te obserwacje zainspirowały go do działania oraz kwestionowania miejsca człowieka w relacji do innych gatunków.

W 1944 r. Watson zrezygnował z prób założenia wolnej od nabiału sekcji w ramach Stowarzyszenia Wegetariańskiego i 1 listopada wraz z żoną Dorothy założył Vegan Society (od tego dnia, co roku, 1 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wegan.) Przez pierwsze 2 lata sam pisał i robił kopie gazetki poświęconej tym kwestiom. Wysyłał ją pocztą do 500 abonentów. Był to początek 60 letniej kampanii na rzecz zwierząt, a stworzone przez Watsona słowo weganizm jest w powszechnym użyciu na całym świecie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Watson

http://www.vegansociety.com/About-The-Society/Hall-of-Fame/Donald-Watson.aspx

http://www.abolitionistapproach.com/media/pdf/donald-watson-interview.pdf

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: