Wolność wyboru czy weganizm?

Wolność wyboru? Jak najbardziej. Oczywiście ją mamy, mamy prawo z niej korzystać. Jednak to nie jest tylko nasza sprawa, czy z tej wolności korzystamy mądrze, czy bierzemy pod uwagę inne istoty, czy w imię wolności wyboru zabieramy życie innym stworzeniom. Usprawiedliwianie jedzenia mięsa w takim stylu: ,,To jest mój wybór, mam do niego prawo’’ przypomina mi sytuację, w której kilka osób płynie łodzią i jedna z nich postanawia wywiercić w dnie otwór, twierdząc, że to jest jej osobisty wybór.

Taka osoba szkodzi nie tylko sobie, ale i innym, wynosząc własne prawo do kierowania swoim życiem, ponad logiczną mądrość działania, które nie krzywdzi ani jej, ani innych.

Wybierając odżywianie się produktami zwierzęcymi, niszczymy własne zdrowie (tu możemy jeszcze mówić o osobistym wyborze), przyczyniamy się do niewyobrażalnej degradacji środowiska naturalnego, w którym żyją też inni i zgadzamy się na istnienie obozów koncentracyjnych dla zwierząt, bo jak inaczej nazwać fermy klatkowe drobiu, hodowle świń w kojcach, w których nie mogą się poruszyć, ani dostać się do swoich dzieci, zapładnianie krów wbrew ich woli, zabijanie ich dzieci po to, by zabierać im mleko przez kilka lat, a potem zabić je jako bezużyteczne?

Zwierzęta też mają prawo wyboru, które zostało im brutalnie odebrane wraz z rozwojem naszej tzw. cywilizacji. Zwierzęta, które mają wysoko rozwinięty system nerwowy, zdecydowanie mają prawo do życia, do wolności, do radości.

Jak zatem pogodzić to prawo do życia z naszym prawem wyboru? Jeśli my mamy prawo wyboru, aby je przeznaczyć na obiad, a one mają prawo do życia, czyż prawo do życia, w świetle moralności, etyki i nawet chrześcijańskiej miłość, nie stoi wyżej od osobistego zaspokojenia drugorzędnych potrzeb?

Na pewno warto by było, żeby nasz wybór był korzystny dla wszystkich. Może jednak warto wybrać dietę roślinną, która nie niszczy ani planety, ani zdrowia, ani zwierząt.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: